گروه موسیقی برگزیده بیست و ششمین شب آواز ایرانی مشخص شد

بیست و ششمین برنامه «شب آواز ایرانی» با رقابت ۴ گروه موسیقی شب گذشته -شنبه ۲۸ بهمن- در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در ادامه گروه اول با آوازخوانی سجاد شوشتری و نوازندگی امین دماغ‌گل رقابت بیست و ششم «شب آواز ایرانی» را آغاز کردند. این گروه در پایان موفق به گرفتن رای مثبت از هیات داوران در مقایسه با سایر گروه‌های شرکت‌کننده در بیست و ششمین «شب آواز ایرانیِ» شدند.

شوشتری از محضر محمد ملا‌آقایی، علی مؤمنیان و مظفر شفیعی بهره برده است و کنسرت‌هایی را نیز در سال‌های اخیر در سطح کشور برگزار کرده است. وی به بتازگی آلبوم «هنوز عاشقم» را به بازار موسیقی عرضه کرده است.

امین دماغ‌گل از محضر چون فرهنگ شریف، هوشنگ ظریف و فریدون حافظی بهره فراوان برده است و کنسرت‌های متعددی در تهران و شهرستان‌ها به صحنه برده است.

گروه دوم متشکل از یدالله سلطانی خواننده و علی محمد هاشمی و رمضانی نوازندگان تار و تنبک با آرزوی سلامتی برای همه اساتید موسیقی کشور اجرای خود را ارائه کردند. سلطانی ردیف‌های آوازی را نزد اساتید طباطبایی و بهشتی در دهه‌های شصت و هفتاد فرا گرفته است و از حدود پانزده سال قبل در محافل ادبی، فرهنگی و هنری همراه با نوازندگان در استان اصفهان به اجرای آواز و تصنیف‌های اصیل ایرانی پرداخته است. هم‌چنین علی‌محمد هاشمی از شاگردان مرحوم استاد فرهنگ شریف بوده و در این شیوه نوازندگی خود را دنبال می‌کند.

گروه‌های شرکت کننده فرصت داشتند تا در ۱۵ دقیقه به اجرای قطعات انتخاب شده در دستگاه‌های ایرانی بپردازند.

رضا پهلوانیان خواننده، علی رسولی (نوازنده تار)، امیر خیری (نوازنده تنبک) و روزبه کلانتر (نوازنده ویولن) با خواندن غزلی از سعدی کار خود را به عنوان گروه سوم شرکت کننده دنبال کردند.

پهلوانیان در سه فیلم سینمایی «آس وپاس»، «پا تو کفش من نکن» و «خالتور» به اجرای قطعات آوازی پرداخته است.

هم‌چنین رسولی(نوازنده تار) از شاگردان هوشنگ ظریف بوده و معاشرت نزدیک با زنده‌یاد فرهنگ شریف داشته است.

امیر خیری (نوازنده تنبک) نیز شاگردی را نزد اساتیدی‌ چون: بهنام قاضی و حسین پورابوطالب در اصفهان اغاز کرد و پس از آن به شاگردی استاد بهمن رجبی درآمد.

ازجمله افتخارات وی در موسیقی می‌توان به همکاری با همایون خرم و همچنین آشنایی و تلمذ از محضر اساتیدی چون اکبر گلپایگانی، فخری ملک‌پور، ابراهیم قنبری‌مهر، منوچهر صهبایی، میلاد کیایی، اردشیر کامکار و.. اشاره کرد.

همچنین شرکت در جشنواره‌های بزرگ موسیقی کشور و کسب مقام اول تکنوازی تنبک در چندین جشنواره موسیقی، ارکستر ملی خرم به سرپرستی زنده‌یاد همایون خرم، ارکستر ملی پرنیان جوان به سرپرستی امید سیاره و …. از مهم‌ترین افتخارات هنری امیر خیری است. هم‌چنین روزبه کلانتر (نوازنده ویلن) از شاگردان علی تجویدی و اتابکی بوده است و از محضر اساتیدی چون پرویز یاحقی، بدیعی، تجویدی، همایون خرم و بیژن ترقی بهره برده است.

گروه چهارم که شامل ۴ نوازنده و یک خواننده بود، با اجرای نهایی دو نوازنده تنبک و تار و آوازخوانی محمدرضا محرابی در رقابت «شب آواز ایرانی» شرکت کردند.

محمدرضا محرابی خواننده آواز ایرانی فراگیری آواز را از سال ۷۲ نزد استاد شایسته شروع کرده است و در ادامه ردیف آوازی دوامی و همزمان تحقیق و تقلید از اساتیدی تاج اصفهانی، گلپا و ایرج به مدت ۵ سال نزد استاد میرعبدالله وطن دوست ردیف طاهر زاده را کار کرد.

مهدی میرزایی (نوازنده تنبک) فعالیت خود را در موسیقی از ده سالگی آغازکرده است و از سال ۷۵ به صورت آکادمیک نزد اساتیدی چون رضا سیرفی و سحاب تربتی آموزش دیده است و از سال ۸۹ فعالیت خود را در گروه صبا شهرستان گلپایگان آغازکرده است. وی تاکنون اجراها و کنسرت‌های متعددی در استان و شهرستان‌ها به صحنه برده است.

وحید طالبی (نوازنده تار) فعالیت هنری خود را نزد پیمان زرگر شروع کرده است و اجراهایی را در فرهنگسراهای مختلف تهران به صحنه برده است.

در پایان علیرضا وکیلی منش با همراهی محسن حسینی (نوازنده سنتور) و کامران یعقوبی (نوازنده تنبک) مهمانان را به شنیدن دو قطعه از کارهای خود دعوت کرد.

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ققنوس اقلیم حکمت ـ تیک آرت tickart.ir