معرفی آلبوم “باران عشق”

معرفی آلبوم “باران عشق”

زنده یاد ناصرچشم آذر دهم دی ماه سال ۱۳۲۹ در شهرستان اردبیل متولد شد. او در سایه تعلیمات پدرش استاد اسماعیل چشم آذر مراحل اولیه موسیقی را فراگرفت و در کودکی نیز ساز آکاردئون را انتخاب کرد. این هنرمند در ۱۲ سالگی به‌همراه پدرش وارد ارکستر آذربایجانی رادیو ایران می‌شود و در ۱۳ سالگی نیز جایزه ویژه موسیقی را در مقطع دبیرستان به‌خاطر نواختن آکاردئون دریافت کرد.

این هنرمند پس از گذارندن دوره های مختلف موسیقایی در کشور آمریکا در محضر استادان به نام موسیقی ایران از جمله مرتضی حنانه و ملیک اصلانیان دوره های تکمیلی را نیز سپری کرد. مرحوم چشم آذر از پیشگامان سازهای الکترونیک در ایران است که آلبوم ماندگار «باران عشق» یکی از شاهکارهای اوست   که بیش از ۲۵ سال از تولید این آلبوم ماندگار می گذرد و همچنان  محبوب است.

وی در یکی از مصاحبه های خود گفته است:« یک زمانی چشم‌هایم را بستم و فکر کردم. دیدم جنگ تمام شده و مردم به یک دوره آرامش نیاز دارند. مردم شهید داده‌اند، اسیر داده‌اند. معلولین و جانبازان برگشته‌اند. وخیلی راحت با سرک کشیدن به فروشگاه بتوون دیدم مردم آهنگ‌های جواد معروفی، ریچارد کلایدر من و… را می‌خرند متوجه شدم مردم چه نوع موسیقی‌ای را می‌طلبند. با خودم گفتم باید کاری ارائه دهم که از بچه ۵‌ساله تا آدم ۵۰ ساله گوش کند و لذت ببرد. که نتیجه آن شد؛ باران عشق. شروع باران عشق با صدای دریا است که من خودم میکروفون و تجهیزات ضبط را کنار دریای خزر بردم تا صدای واقعی دریا را ضبط کنم. البته صدای آماده دریا یا هر صدای دیگری را می‌توان آماده خرید اما من مخصوصا می‌خواستم که شروع باران عشق با دروغ نباشد بلکه با پاکی و راستی باشد.

این آلبوم ۲۶ سال پیش ساخته شد و هنوز هم طبق گزارش فروشگاه‌های محصولات فرهنگی، پرفروش است. من به احترام آن آخرین نفری که می‌رود و آلبوم باران عشق را تهیه می‌کند هنوز آلبوم باران ۲ را بیرون نداده‌ام. این آلبوم متعلق است به مادران ایرانی که بر مزار فرزندانشان گریستند. سال ها پیش از من دعوت شد که بروم به ژاپن در اوزاکا که این آلبوم را در آن جا با ارکستر سمفونی ضبط کنم و همراه درخواست‌شان پیشنهاد ۲۰۰ هزار دلار را دادند. اما من همین شکل که هست و در یک اطاقک کوچک ضبط شده را بیشتر دوست دارم تا این که این آلبوم با ارکستر سمفونی اوزاکا ضبط شود.»

آلبوم های «شکوفه های ایران»، «خواهران غریب»، «شب های تهران»، «باران شادی» در سه آلبوم، «طلوع عشق» نیز از دیگر آثار صوتی این آهنگساز فقید هستند.

کتاب «باران عشق» که مصاحبه تفصیلی وی با حسین عصاران با موضوع زندگی نامه و نیم قرن فعالیت هنری ناصر چشم آذر موسیقیدان، آهنگساز پرآوازه ایران توسط نشر نظام الملک منتشر شده است،

حاصل تلاش‌های شبانه روزی این نویسنده برای جمع آوری زندگی نامه و فعالیت های هنری استاد چشم آذر و تحلیل جریانات حاشیه ای، هنری و موسیقایی ۵۰ سال اخیر، مصاحبه با هنرمندان، کارورزان سینما، موسیقی نظیرداریوش مهرجویی، فرهادفخرالدینی، احمدپژمان، جهانبخش پازوکی، صادق نوجوکی، محمدحیدری و سعید دبیری با بازنگری و نگاهی نو است. در طی یک ماه گذشته نسخه های زیادی از این کتاب به فروش رفته است.

این هنرمند فقید عرصه موسیقی، همچنین آهنگسازی چندین اثر سینمایی را برعهده داشته است؛

از جمله «خواهران غریب» به کارگردانی کیومرث پوراحمد، «سوپراستار» به کارگردانی تهمینه میلانی، «زن دوم» به کارگردانی سیروس الوند، «قرنطینه» به کارگردانی منوچهر هادی، «تله» به کارگردانی سیروس الوند، «آتش بس» به کارگردانی تهمینه میلانی، «شمعی درباد» به کارگردانی پوران درخشنده، «غزل» به کارگردانی محمدرضا زهتابی، «خواب و بیدار» به کارگردانی مهدی فخیم زاده، «ساقی» به کارگردانی محمدرضا اعلامی، «قارچ سمی» به کارگردانی رسول ملاقلی پور، «دختران انتظار» به کارگردانی رحمان رضایی، «سارای» به کارگردانی یدالله صمدی، «حریف دل» به کارگردانی رضا گنجی، «می خواهم زنده بمانم» به کارگردانی ایرج قادری، «قصه های مجید» به کارگردانی کیومرث پوراحمد، «هامون» به کارگردانی داریوش مهرجویی.

مرحوم چشم آذر قرار بود اردیبهشت ماه سال جاری کنسرت هایی را به تهیه کنندگی رسول ترابی در تالار وحدت تهران برگزار کند  ولی روز جمعه ۱۴ اردیبهشت چشم از جهان بست.

زنده یاد در حسرت این ماند که در شهر خودش«اردبیل» او را یاد کنند چرا که متأسفانه هیچ وقت مراسم بزرگداشت یا شب موسیقی به نام «شب چشم آذر» در اردبیل برگزار نشد.

 

 

 

 

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ققنوس اقلیم حکمت ـ تیک آرت tickart.ir