شایان تاجبخش: نبود تفریحات مناسب باعث سولد اوت شدن کنسرتها می شود

شایان تاجبخش آهنگساز،تنظیم کننده و نوازنده پیانو که سابقه همکاری با بزرگانی همچون فریبرز لاچینی، انوشیروان روحانی و رضا تاجبخش را در کارنامه خود دارد .
ایشان متولد اولین روز از مرداد ماه سال ۱۳۶۹ در شهر تهران می باشد و نوازندگی پیانو را در سن ۱۰ سالگی شروع کرده و در محضر استادانی همچون فریبرز لاچینی و همچنین انوشیروان روحانی به کسب علم پرداخته است .
از برخی آثار او میتوان به قطعات عشق جاودان ؛ رویای باتو بودن و خاطرات تو اشاره کرد ؛ به زودی شاهد انتشار اولین آلبوم بی کلام این آهنگساز به نام نسیم عشق خواهیم بود .

پوریا جوکار: آقای تاجبخش چه برنامه هایی را در آینده از شما شاهد خواهیم بود؟ 
نزدیک ترین برنامه ای را که در آینده نزدیک از من شاهد خواهید بود انتشار آلبومم می باشد که در حال حاضر مشغول ضبط قطعات این آلبوم هستم و تا ۲ الی ۳ ماه آینده منتشر خواهد شد ، همچنین به موازات انتشار آلبوم در حال انتشار کتاب نت موسیقی از قطعات دیگر آهنگسازان به نام ایرانی و غیر ایرانی با تنظیم خودم برای پیانو هستم.

کمی بیشتر در مورد آلبومتان توضیح بدهید و اینکه با چه هنرمندانی در این آلبوم همکاری داشته اید؟
این آلبوم در سبک نیو ایج هست که از ٩ قطعه تشکیل شده است که ساخت ، تنظیم و اجرای همه قطعات از خودم می باشد فقط در یکی از قطعات به نام <نسیم عشق> رضا تاجبخش عزیزم به عنوان تنظیم کننده و نوازنده من را یاری کرده است.

چه برنامه ای برای برگزاری کنسرت خواهید داشت و اینکه در شهرهای دیگر هم کنسرتی برگزار خواهید کرد ؟ 
به احتمال بسیار زیاد اواخر آذر یا اواسط دی ماه کنسرتی را در تهران برگزار خواهم کرد که دیگر به صورت تک نوازی پیانو نخواهد بود و تیمی متشکل از بهترین نوازندگان ایران من را در این کنسرت همراهی خواهند کرد.
در رابطه با برگزاری کنسرت در شهرهای دیگر هم به احتمال زیاد اولین کنسرت ما در شیراز خواهد بود که با توجه به بازخوردی که از این کنسرت خواهیم گرفت برنامه ریزی برای برگزاری کنسرت در شهرهای دیگر را آغاز خواهیم کرد.

نظر شما در رابطه با ظهور پدیده های جدید در موسیقی کشورمان چیست و آیا این پدیده ها راه درستی را برای انتشار آثارشان در پیش گرفته اند؟ 
من با جمله اول شما مخالفم به نظر من پدیده ای در موسیقی ایران ظهور پیدا نکرده است و متاسفانه گوش موسیقیایی مردم ما رشدی نداشته وبه نظر من آثاری که منتشر می شود در سطحی پایینی نسبت به سطح استاندارد های جهانی قرار دارد . اگر قطعات مورد پسند عموم مردم قرار می گیرد ، ریشه در بقیه موارد دارد.

به نظر شما تبلیغات باعث دیده شدن این آثار شده است ؟ 
نمیتوانیم بگوییم به صرف وجود تبلیغات این آثار دیده و شنیده شده است . شما اگر نگاهی به کنسرتهایی که برگزار شده است بیاندازید متوجه می شوید که اکثر کنسرتها با استقبال بسیار خوبی از طرف مردم روبرو می شود.
بنظر من دلیل این امر چیزی نیست جز نبود تفریحات مناسب برای جوانان . از همین جهت برای مردم مهم نیست که کنسرت چه خواننده ، نوازنده یا گروهیست ، قطعا این کنسرت سُلد اوت خواهد شد.( با خنده )

نقش هنرمندان صاحب سبک و قدیمی این عرصه چیست و آیا ما باید شاهد گوشه نشینی این قشر از موسیقی کشورمان باشیم ؟
ببینید هنرمند نباید گوشه گیر باشد ولی از طرفی هم ما باید پایه های موسیقی کشورمان را از نو بسازیم .
به نظر من مارکت موسیقی ما به سمت تجاری شدن پیش میرود و از جنبه هنری خود فاصله گرفته است .بازگشت به سمت و سوی درست هنر ، فقط به وسیله هنرمندان دلسوز امکان پذیر می باشد، پس انزوا بی فایده است.

شما چه راهکاری را پیشنهاد میکنید که ما جنبه اقتصادی هنر را در کنار هنر واقعی داشته باشیم ؟
به نظر من فراهم سازی بستری مناسب برای برگزاری کنسرت های بین المللی ، مهمترین نقش را در این امر ایفا می کند . با فراهم شدن این بستر و دعوت از بزرگان موسیقی جهان به کشور می توانیم به رشد و بلوغ فکری و موسیقیایی جامعه سرعت ببخشیم که خود این امر به بهبود جنبه اقتصادی هنر برای هنرمندان واقعی کمک می کند.

کم کار بودن شما در فضای مجازی دلیل خاصی دارد چون بسیاری از مخاطبین شما کارهای شما را از طریق فضای مجازی دنبال می کنند؟
حقیقتا در ارتباط با فضای مجازی بسیار دلسرد شده ام ، متاسفانه شاهد حرکاتی از عده ای محدود که اسم خودشان را هنرمند نیز گذاشته اند در صفحات مجازی بوده ام که باعث شده از شور و شوق من برای حضور در صفحات مجازی به شدت بکاهد.

لطفا در این رابطه بیشتر توضیح بدهید .
ببنید متاسفانه قانون کپی رایت در ایران وجود ندارد و حضور افراد سودجو در این محیط باعث شده تا بسیاری از آثاری که با مشقت فراوان تهیه کرده بودم به نام دیگران انتشار پیدا کند ، البته این امر فقط شامل حال من نمی شود و دیگر اساتید بزرگ و به نام کشورمان هم از این امر شکایت دارند ؛ متاسفانه در بازار ایران شاهد کتاب های نت موسیقی ای هستیم که سراسر اکثر قطعات انها، کپی از آثار و تنظیم های دیگر اساتید است و متاسفانه نه تنها به این آثار اجازه چاپ داده می شود بلکه به تهیه کننندگان آنها که در واقع باید گردآورندگان خطاب شوند لقب های بسیار محترمی چون استاد و …. نیز داده می شود که از دید من بسیار شرم آور است.

شما سالهاست که به عنوان مدرس پیانو فعالیت میکنید ، چه برنامه هایی را برای هنرجویانتان در آینده خواهید داشت ؟
همانطور که میدانید اولین کنسرت هنرجویانم برگزار شد و ما در حال آماده سازی برای دومین کنسرت هنرجویی هستیم ، انشاالله هدفم این است که هر سال دو کنسرت برای هنرجویانم برگزار کنم تا بتوانم چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ روحی و روانی تجربه اجرا بر روی استیج را به هنرجویانم بیاموزم.

اخیرا شما در کنسرت لئوناردو اینائودی یکی از بزرگترین پیانیست های جهان حضور پیدا کرده اید ، از این کنسرت و دیداری که با این موزیسین داشتید برای ما بفرمایید.
من افتخار این را داشتم که در کنسرت این هنرمند بزرگ حضور داشته باشم و از نزدیک با این موزیسین بزرگ سبک نیو ایج گفتگویی داشته باشم که انشاءالله در حال رایزنی برای برگزاری کنسرت این هنرمند بزرگ در ایران هستیم . امیدوارم همه دوستان و عوامل وزارت فرهنگ و ارشاد من را در این امر یاری کنند .

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ققنوس اقلیم حکمت ـ تیک آرت tickart.ir