جادوی کیهان کلهر با کمانچه و شاه کمان

دومین شب کنسرت کیهان کلهر و رامبرانت ترینو باز هم با استقبال مخاطبان همراه بود و سالن وزارت کشور مملو از جمعیت علاقه مند و تعدادی از چهره های فرهنگی کشور بود.

در آغازین لحظات شروع کنسرت کیهان کلهر به معرفی رامبرانت ترینو و قطعات اجرایی این کنسرت پرداخت. رامبرانت فریش، نوازنده پیانو، تونی اورواتر نوازنده کنترباس و ویولونه و وینسنت پلژر نوازنده سازهای کوبه ای در این کنسرت بودند.

او ادامه داد: رامبرانت تریو یکی از معروفترین گروه های موسیقی جز در اروپاست که تا کنون تورهای کنسرتی موفقی را در کشورهای مختلف برگزار کردهاند و ما سالهاست که با هم همکاری میکنیم. در این اجرا تونی اورواتر «ویولونه» می نوازد. ویولونه از سازهای قدیمی ایتالیا و مربوط به قرن ۱۶ است. این ساز ۶ سیم و پرده بندی دارد که بعد از نواختن آن بهتر متوجه این ساز و صدای آن می شوید.

موسیقی جز و موسیی ایرانی ریشه های مشترکی دارند

موسیقی جز و موسیی ایرانی ریشه های مشترکی دارند و در نحوه اجرا از نظر فلسفه خیلی به هم مرتبط هستند. تمامی قطعات این کنسرت بر پایه بداهه نوازی و از سه ملودی پیش ساخته شده، تنظیم شده است و در طول برنامه استفاده می شود که اولی چارپاره از ردیف موسیقی ایرانی گرفته شده و دو قطعه ارمنی که در طول برنامه ملودی های محوری آن هستند. گروه سه نفره رامبرانت تریو از هلند می آیند و همکاری ما طولانی مدت است.

این ادامه صحبت‌های کیهان کلهر در مورد اجرای خود است.

محمد جواد ظریف، هوشنگ مرادی کرمانی، مسعود کیمیایی و مجید انتظامی از جمله هنرمندانی بودند کهدر این کنسرت حضور داشتند.

پس از هنرنمایی کیهان کلهر با کمانچه و شاه کمان در پایان بعد از اتمام اجرایشان، در پاسخ به تشویق های تماشاگران آن ها را به اجرای یک قطعه لالایی کردی با آواز و سازش میهمان کرد و به این ترتیب دومین شب از اجرای مشترک کلهر و رامبرانت در تهران پایان یافت.

پس از کنسرت تهران؛ کلهر و رامبرانت تریو که به تازگی باهم در کشورهای مختلف اروپا از جمله هلند، آلمان و بلژیک به صحنه رفته بودند در روز ۲۹ سپتامبردر سالن باربیکن سنتر لندن که یکی از معتبرترین سالن های کنسرت جهان محسوب می شود به اجرای قطعات خواهند پرداخت. همچنین به زودی آلبوم همکاری مشترک کلهر و این گروه جز هلندی توسط “ساز و آواز” در ایران منتشر خواهد شد.

دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ققنوس اقلیم حکمت ـ تیک آرت tickart.ir